telegram
instagram
 twitter
 facebook
 aparat

 

مسابقات آزاد لته آرت منطقه خاورمیانهدر حاشیه ی نمایشگاه توسعه ی صنعت غذا (inspire food bussines) مسابقات آزاد لته آرت منطقه خاورمیانه در کشور امارات و در شهر ابوظبی در تاریخ 11 دسامبر تا 13 دسامبر برگزار گردید . که ده شرکت کننده از کشور های منطقه حضور داشتند.

حمید رضا بصیری و مسعود خاکی نمایندگان ایران در این مسابقات بودند و به ترتیب موفق به کسب عناوین اول و دوم شدند و آقای prakash rai به مقام سوم رسید.

لازم به ذکر است که تمام قوانین این مسابقات همانند مسابقات جهانی بوده جایزه نفر اول 5000 درهم و بلیط سفر به شهر بوداپست مجارستان و تماشای مسابقات جهانی لاته آرت بود.

در تاریخ 17 و 18 دی ماه 1395، به همت خانه ی باریستا ایران با مديريت آقای علی زعفری و با حضور سر داور مسابقات جهانی باریستا آقای Danilo Lodi سمینار باریستا کالیبریشن بسیار فوق العاده و پر بار  را برای داوران و باریستاهای ایران برگزار نمودند.

ایشان  ابتدا از  شروع فعالیت خود در حرفه باریستایی ، چگونگی شروع داوری توضیحاتی را برای شرکت کنندگان دادند، سپس از پیشرفت صنعت قهوه و باریستاهای ایران ابراز خوشحالی کردند.

موضوعات سمینار:

باریستا کیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟

زمان رشد صنعت قهوه در دنیا،

تاریخ شروع مسابقات جهانی،

کشورهای پیشرو در برنامه ریزی و تشکیل مسابقات جهانی ،

یک اسپرسو در یک فنجان چینی مخصوص اسپرسو

اسپرسو قهوه ایست عمل آوری شده توسط فشار مقدار کمی آبِ نزدیک به دمای جوش تحت فشار که از قهوه آسیاب شده ریز گذرانده میشود. اسپرسو که نسبت به دیگر روش های عمل آوری قهوه، عموما غلیظ تر است، تمرکز بیشتری بر مواد خالص داشته و همچنین بر روی آن کراما (فومی با غلظت خامه ای) دارد. درنتیجهی عمل آوری تحت فشار، طعم و مواد شیمیایی در یک فنجان معمولی اسپرسو بسیار متمرکزند.

اسپرسو همچنان پایهی دیگر نوشیدنی ها مانند لَته، کاپوچینو، ماکیاتو، موکا، فلت وایت، یا قهوه آمریکانوست. اسپرسو کافيین بیشتری را در واحد حجم نسبت به اکثر نوشیدنی های قهوه داراست، اما بر خلاف باور معمول، به دلیل آنکه مقدار سرو معمول آن بسیار کم است، مقدار کل کافئین آن کمتر از یک لیوان قهوه دمی است. هرچند مقدار کافئین حقیقی هر نوشیدنی قهوه بر اساس مقدار، نوع دانه، روش بو دادن (رست) و دیگر فاکتورها متفاوت است، مقدار کافئین یک وعده اسپرسو در مقایسه با یک قهوه دمی ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلی گرم در مقابل ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم است.

عمل آوری

اسپرسو با آب بسیار داغ تحت فشار که از قهوه پودر شدهی ریزِ فشرده میگذرد ساخته میشود. تَمپ کردن قهوه نفوذ یکسان آب را به ریزدانه های قهوه فراهم میکند. این پروسه تقریبا یک آشامیدنی سیروپی (شربتی) را توسط استخراج هر دو اجزای جامد و حل شده تولید میکند. کراما (فوم) با فرایند نامیزه (امولسیون) روغن های درون قهوه آسیاب شده در یک کلوئید که در دیگر روش های دم کردن اتفاق نمیفتد، تولید میشود.

تغییر آب و هوا بزرگترین چالش زمان ماست.

این که آب و هوا تغییر کرده است، درحال تغییر است ، و تغییر خواهد کرد سوال نیست؛ سوال این است که ما به عنوان یک صنعت چه کاری می توانیم انجام دهیم، تا مطمئن شویم قهوه در تغییرات طولانی مدت تولید" باقی می ماند و رشد میکند.

در حالی که تغییر آب و هوا بر هر کس در سیاره ی  زمین اثراتی دارد، برخی از مردم  (مانند تولید کنندگان کشاورزی در مقیاس کوچک) نسبت به اثرات آن نسبت به دیگران بیشتر آسیب پذیر هستند. میلیون ها نفر از کشاورزان قهوه و کارگران کشاورزی در حال تجربه ی الگوهای نامنظم آب و هوا، درجه حرارت بالاتر و افزایش شیوع آفات و بیماری به عنوان یک نتیجه از تغییرات آب و هوایی القاء شده هستند، و این چالش نه تنها مزارع فردی ، بلکه عرضه قهوه را در سطح جهانی تهدید می کند.

برای دیگران، این پرسش پیش می آید آیا ممکن است قهوه به رشد خودش ادامه  دهد؟

چالش ما این است. ممکن است به آسانی سازگاری با شرایط در حال تغییر در سطح مزرعه، و همچنین به عنوان تغییرات در کل کشورها و مناطق به قهوه  ی در حال رشد برابر نباشد، و به تفکر جدید نیاز دارد. استراتژی ها و سرمایه گذاری ها نه تنها در کشاورزی و محیط زیست نیاز به  تمرکز کردن دارد، بلکه اثرات اقتصادی و اجتماعی تغییرات اقلیمی اعم از دست دادن محصول در مهاجرت باید ذکر شود. اگر قرار است موفق شود، سازگاری شامل کل صنعت قهوه می شود ( نه تنها کشاورزانی که معیشت آنها به سرعت تحت تاثیر قرار می گیرد).

کل زنجیره ی  قهوه (از جمله کشاورزان، رستری ها و مصرف کنندگان قهوه ) به تسریع تغییرات آب و هوایی از طریق انتشار گازهای گلخانه ای تولید شده توسط تولید، پردازش، توزیع و دم کردن قهوه کمک می کند. بنابراین، در حالی که در مدت کوتاه، این نیاز ممکن است برای انطباق کشاورزی قهوه به شرایط آب و هوایی غیر قابل پیش بینی و همیشه در حال تغییر بزرگترین امر باشد، صنعت قهوه نیز باید برای کمک به تغییر جهانی آب و هوا پاسخگو باشد. تولید گازهای گلخانه ای در هر مرحله در یک فرایند بهبود مستمر که بتازگی آغاز شده، باید کاهش یابد.

مسابقات جهانی لته آرت (WLAC) در سال 2017 ، یک دور نیمه نهایی معرفی می کند که به طور  کامل بر روی مهارت های آزاد لته آرت ، تمرکز دارد. افزایش دور نیمه نهایی در پاسخ به تعداد فزاینده ای از رقبای WLAC است، و این دور در رقابت به طور کلی تاثیر بیشتری به مهارت های آزاد - ریختن خواهد داد. همچنان که فرصت های ارزیابی بیشتری اضافه شده است، اثر نمره هنری بار در دور مقدماتی بی اهمیت  می شود. طرح ماکیاتو مورد نیاز، از نهایی به نیمه نهایی منتقل شده است، که تماما برای خروج از دور فاینال بر لته های آزاد و طراح لته ها متمرکز شده است.

با سلام

منصور احسانی متولد سال 1372 هستم. مدرک کارشناسی رشته ی مهندسی فیزیک شاخه ی اپتیک و لیزر دارم، و هم اکنون دانشجوی کارشناسی زبان انگلیسی هستم.

تقریبا پنج سال هست که در کافه مشغول به کارم. این کار را از صفر و از پایین ترین کارهای کافی شاپ شروع کردم، و بعد از مدتی به قهوه علاقه مند شدم.

* آیا تمایل دارید شروع کارتان را با جزییات بیشتری توضیح دهید؟

بله حتما. بخاطر یک اتفاق و به پیشنهاد یکی از دوستانم، مهر ماه سال 89 کار کافه  را از کافه مهتاب اسفندیار شروع کردم. با کارهای کافه بیشتر آشنا شدم و دستگاه اسپرسو را از نزدیک دیدم و از اونجا بود که علاقه مندیم بیشتر شد.

تحریم واژه ای که سالهاست گریبان ملت ایران را گرفته از صنعت تا واردات از صادرات تا همکاری با بازار های جهانی حالا نوبت به صنعت قهوه و کافی شاپ که در سالیان اخیر رشد بسیار خوبی را داشته رسیده  است.

اینکه ما با نبود انجمن هایی نظیر scae و scaa باز هم به کار خود ادامه خواهیم داد و نامید نمی شویم بر همگان حجت است .اما سوالاتی که در ذهن دوستداران صنعت قهوه ایجاد شده این است که آیا زمان غروب فرا رسیده یا طلوعی زیبا در راه است . فعالان صنعت در سالهای اخیر زحمات زیادی را برای باریستا ها کشیده اند. اعم از انتقال صحیح اطلاعات برگزاری مسابقات و حضور در مسابقات جهانی .

اما اکنون تمام برنامه ریزی و کلاس های مدرسین scae در ایران به حالت تعلیق در آمده و از سوی scae پیشتیبانی نمیشوند.

لازم به ذکر است که این اتفاق بعد از ادغام شدن انجمن تخصصی قهوه اروپا (scae) و انجمن تخصصی قهوه امریکا (scaa) رخ داده است .

نظرات خود را برای ما بنوسید.

-سلام آقای بصیری با هر مقدمه ای که صلاح میدونید آغاز کنیم...

سلام من حمید رضا بصیری هستم متولد 28 دی 1372 حدود 4 ساله که وارد صنعت باریستا و کافی شاپ شدم. در دوران تحصیل به گویندگی و شعر علاقه و روحیات هنری داشتم.  بعد از اینکه درسم تموم شد تابستون ها دوست داشتم کار کنم. دوستم بهم گفت به روحیت میخوره تو کافه کار کنی. کار کافی شاپ رو شروع کردم، البته با ظرفشویی. کنار این ظرفشویی نوشیدنی های سرد رو یاد گرفتم، بعد کم کم بزرگترین اتفاق تو زندگیم افتاد اونم این بود که خودم یاد بگیرم چون اونجا بهم یاد نمیدادند. بعد من کم کم یاد گرفتم که چطور یاد بگیرم، بعد نگاه کردن، انجام دادن...

به درس خیلی علاقه داشتم ولی بعد  دیپلم  ادامه تحصیل ندادم چون علاقه زیادی به  کار کافه داشتم این شغل رو به عنوان حرفه خودم انتخاب کردم.

مراحل فرآوری قهوه :

دانه های قهوه در واقع میوه های گیلاس مانندی می باشد کهCOFFEE SHERIES نام دارد. این میوه هنگامی که میرسد قرمز رنگ میگردد.

روند فرآوری قهوه به دو شیوه( تر وخشک) انجام میپذیرد.

1 . روش خشک :

میوه قهوه را پس از چیدن روی سطح زمین پخش میکنند تا زیر آفتاب خشک گردد سپس در فواصل معین آن را زیرو رو میکنند .تا 7 الی 10 روز . تا زمانی که رطوبت آنها 11 درصدکاهش یابد در این زمان پوسته خارجی میوه قهوه . قهوه ای رنگ میگردد.

2.روش تر :مغز میوه پس از 24 ساعت از چیدن از دانه آن جدا میگردد.سپس دانه ها به مدت 12الی 28 ساعت درون تانک تخمیر ریخته شده که در این مدت آنزیمهای طبیعی لایه ای که دانه ها را احاطه کرده را سست کرده و از دانه ها جدا گردد. سپس دانه ها را جلوی آفتاب قرار داه و یا درون خشک کن های صنعتی تا خشک گردد.بعد از آن دانه های قهوه بر اساس اندازه جرمشان درجه بندی و سوا می شوند.

قهوه به صورت خام صادر میگردد.

که به قهوه سبز یا (GREEN COFFEE)مشهور است . اما #طعم واقعی قهوه زمان بو دادن (ROSTING)نمایان میگردد.

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

آپارات  فیس بوک  اینستاگرام  تلگرام  توییتر

درباره ما

سایت ایران لته آرت در اردیبهشت ماه سال 1394 با هدف معرفی باریستای ایرانی فعالیت خود را آغاز نمود و در نظر دارد تا جامعه باریستایی ایران را توسط هموطنان عزیز مورد نقد و بررسی قرار دهد.


info@iranlatteart.com 09126049270 - 09373049270