عوارض مصرف بیش از حد کافئین

 

قهوه، نوشیدنی مفید و جذابی است که امروزه طرفداران و دوستداران بسیار زیادی دارد. در صنعت قهوه در مورد فواید قهوه و کافئین بسیار گفته اند و نوشته اند، اما در مورد ضرر های آن در رسانه های تجاری قهوه، بسیار کم نوشته اند. شاید دلیلش این است که رسانه های تجاری به تجارت قهوه وابسته اند و هر چقدر افراد در روز قهوۀ بیشتری بنوشند، تاجران قهوه سود بیشتری کسب می کنند. در رسانه ها و مجلات معتبر پزشکی در مورد عوارض مصرف بیش از حد قهوه و کافئین نوشته اند و ما نیز در این مطلب صرفاً به عوارض مصرف زیاد کافئین می پردازیم، چرا که در بیش از 60 نوع گیاه دیگر (مانند چای) و بسیاری از نوشیدنی های مصنوعی (مانند نوشیدنی های انرژی زا) کافئین وجود دارد. کافئین فواید زیادی دارد؛ بسیاری از ما تجربه کرده ایم که با نوشیدن قهوه، انرژی و شور و نشاط زیادی کسب می کنیم. کمترین فایدۀ کافئین همین انرژی بخشی آن است، اما مصرف بیش از اندازۀ آن می تواند آسیب ها و بیماری هایی به همراه داشته باشد. به عنوان باریستا و یا قهوه دوست، هیچوقت در امور پزشکی نباید دخالت کنیم. پزشکان، بسیاری از افراد را از مصرف قهوه منع کرده اند، پس نباید در مورد مصرف قهوۀ آنها نظری دهیم.

 

اگر بعد از مصرف کافئین یک یا چند مورد از علائم زیر را حس کردید، مصرف آن را کم کنید و در صورت شدید بودن علائم نزد پزشک برای معاینه مراجعه فرمایید.

1- استرس

2- بی قراری

3- عصبی و هیجانی بودن

4- بیخوابی

5- چهرۀ برافروخته

6- ادرار بیش از حد

6- اختلالات دستگاه گوارش

7- پیچش عضلانی

8- سردرد

9- عطش زیاد

 

برای موارد زیر حتماً به اورژانس بیمارستان ها یا نزد پزشکان مراجعه کنید.

 

10- مشکلات تنفسی (نفس کشیدن سخت و ...)

11- استفراغ

12- توهم

13- پریشیانی و اغتشاش

14-آریتمی قلبی (غیر طبیعی بودن ریتم قلب)

15- تشنج

16- درد قفسۀ سینه

17- تب

18- حرکات غیرقابل کنترل ماهیچه ها (مانند لرزش دست ها و پرش پلک ها)

بانوان در دوران بارداری و شیردهی نوزادان بهتر است از مصرف کافئین خودداری کنند. تمامی علائم فوق در نوزادان می توانند رخ دهند.

 

بسیاری از افراد به شما می گویند مجاز هستید در روز 4 فنجان قهوه بنوشید و هیچ مشکلی هم برایتان پیش نمی آید، اما در مورد نوع قهوه هیچ صحبتی نمی کنند. 4 فنجان اسپرسو یا 4 فنجان قهوۀ دمی؟ 4 فنجان قهوۀ عربیکا یا 4 فنجان قهوۀ روبوستا؟ در بسیاری از آزمایشها و تحقیقات، مقالات و منابع معتبر آمده است که حداکثر میزان جذب کافئین در یک شبانه روز، 400 میلی گرم است که باید آن را با مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا حاوی کافئین در روز حساب کنید. اگر یک روز بیش از حد مجاز کافئین مصرف کردید، خودتان را از عصبانی شدن و درگیری و نزاع کنترل کنید. کافئین زیاد، بشدت افراد را هیجانی می کند و پرونده هایی در این مورد وجود دارند.

یک فنجان اسپرسو 60 تا 170 میلی گرم کافئین می تواند داشته باشد. یک فنجان قهوۀ دمی 100 تا 250 میلی گرم کافئین می تواند داشته باشد. یک فنجان چای معمولی هم می تواند تا 80 میلی گرم دارای کافئین باشد. اما به همین سادگی نمی توانیم به طور دقیق بگوییم چه مقدار کافئین در هر فنجان وجود دارد. به حجم لیوان چای و قهوۀ شما در روز بستگی دارد. به گونۀ قهوه ای که استفاده می کنید (عربیکا یا روبوستا) هم بستگی دارد. روبوستا تقریباً دو برابر عربیکا کافئین دارد و در ترکیب دانه های قهوه برای اسپرسو عموماً از عربیکا و روبوستا استفاده می کنند. در قهوه های دمی چون زمان تماس آب و سابۀ قهوه بیشتر است، مقدار کافئین بیشتری در آب حل می شود و در یک فنجان 200 میلی لیتر آن مقدار بیشتری کافئین می تواند وجود داشته باشد،اما اسپرسو نسبت به حجم کمی که دارد، بیشترین میزان کافئین را هم دارد. اگر اسپرسو از روبوستا حاصل شده باشد، مقدار کافئین زیادی دارد و چون حجم کم (30 یا 60 میلی لیتر) هم دارد، کافئین آن به سرعت جذب می شود و می تواند در یک بازۀ کوتاه مدت ضربان و تپش قلب را به شدت افزایش دهد.

 

افرادی که برای اولین بار می خواهند قهوه بنوشند (مانند نوجوانان) بهتر است به میزان کم با قهوه های کم کافئین (عربیکا و رقیق شده با آب یا شیر) آن را تجربه کنند. ممکن است به کافئین حساسیت نشان دهند، پس بهتر است به یکبار و مقدار زیاد جذب نشود. طعم قهوۀ دمی که به خوبی عصاره گیری شده است برای آنها خاطرۀ خوبی می سازد و غلظت زیاد اسپرسو هم طعم قهوه را برای آنها به گونۀ دیگری جلوه می دهد. انجمن اطفال آمریکا مصرف کافئین را برای کودکان مجاز نمی داند. به توصیۀ این انجمن عمل کنید و به کودکانتان نوشیدنی قهوه ندهید. همچنین کودکان و نوجوانان را به نوشیدنی قهوه و چای زیاد در روز (بیش از 2 فنجان) عادت ندهید. نوشیدنی های سالم دیگری مانند انواع آبمیوه ها و دمنوش ها هم وجود دارند.

برای آنکه به مشکلات جذب زیاد کافئین مبتلا نشوید، از خوردن بیش از 4 فنجان قهوه و چای (با هم) بپرهیزید. حتی اگر ذهن و جسم شما به کافئین زیاد عادت کرده باشد، در طولانی مدت ممکن است مشکلات دیگری مانند کمبود آهن و پوکی استخوان را تجربه کنید، چرا که کافئین زیاد هضم و جذب مواد مورد نیاز بدن را با مشکل مواجه می کند. از مصرف کافئین مصنوعی به ویژه قرص کافئین بپرهیزید. کافئین مصنوعی سریع جذب می شود و ماندگاری کمتری هم دارد. یک قرص کافئین تا 200 میلی گرم کافئین می تواند داشته باشد، 200 میلی گرم که سریع جذب بدن می شود و اثرات شدید می تواند داشته باشد. بسیاری از ورزشکاران از این قرص استفاده می کنند و یا اسپرسو را همراه با نوشیدنی های انرژی زا می نوشند. نوشیدنی های انرژی زا،حاوی ترکیبات شیمیایی مضر (مانند نگهدارنده ها و قند فراوان) هستند کهمصرف آنها اصلاً توصیه نمی شود.

منــابع :

1-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles

/PMC2735818/

2- https://www.healthline.com/health/caffeine-overdose

3- https://www.verywellfit.com/what-are-the-side-effects-of-too-much-caffeine-2506047

4- https://cspinet.org/eating-healthy/ingredients-of-concern/caffeine-chart

5- https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-side-effects

به قلم احسان صرامی

استفاده از این مطلب و تصاویر در صفحات مجازی، با ذکر منبع ایران لته آرت و لینک به منبع مجاز است.

استفادۀ تجاری و انتشار این مطلب در رسانه های چاپی و تجاری منوط به کسب اجازه از مؤلف آنست.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید