مطالب تخصصی

تایگر اسکین چیست؟

تایگر اسکین چیست؟

طبق نظر سنجی که اواسط آذر ماه 1400 در استوری های ایران لاته آرت منتشر کردیم، بسیاری از مخاطبان این رسانه، پدیدۀ تایگر اسکین در اسپرسو را ایراد عصاره گیری محسوب می کردند. در حالی که این ظاهر در کریمای اسپرسو می تواند بیانگر عصاره گیری ایده آل باشد.

پرتافیلتر عریان

پرتافیلتر عریان

طبق نظر سنجی که چند روز گذشته در استوری های صفحۀ اینستاگرام ایران لاته آرت در مورد پرتافیلتر نیکد برگزار کردیم، بر خود واجب دانستیم تا به صورت مختصر، مفید و کاربردی این نوع پرتافیلتر را برایتان معرفی کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یک راهنمای حسی بهتر بودن

باریستا: سلام! روز بخیر

مشتری: ممنون. اولین باری است که به کافه شما میام

باریستا: خوش آمدید! چه چیزی میل دارید؟

مشتری: من نظری ندارم، پیشنهاد شما چیه؟

این مکالمه به ظاهر ساده همراه با پیچیدگی های زیادی است. این همان لحظه ای است که می توان یک مشتری ثابت برای کافه خود پیدا کرد. اینکه یک باریستا تا چه اندازه می تواند چنین سوالی را پاسخ گو باشد نیازمند داشتن مهارت های متنوعی است. اگرچه به طور متوسط تعداد میزان درک افراد از طعم و عطر قهوه بیشتر شده، اما به هر روی هر کافه نیازمند این است که به صورت تخصصی اطلاعات لازم را آموزش دیده باشد.

هر چند زمانی که پا به یک سفر حسی می کنید بهتر است تصور نکنید که هر چیزی را که شما می پسنید و دوست دارید دیگران نیز چنین حسی خواهند داشت. کار شما (باریستا) کمک به مخاطبتان برای پیدا کردن چیزی است که او دوست دارد (نه شما). پس از ترجیحات شخصی خود فاصله بگیرید. مهم نیست که فکر می کنید یک نوع نوشیدنی مخصوص منوی خود که شامل ترکیبات شکلات است بسیار عالی است چرا که مشتری شما ممکن است که از شکلات متنفر باشد. پس بهتر است از سوال "شما معمولا از چه نوع ترکیباتی در نوشیدنی خود لذت می برید" استفاده کنید.

در اینجا چند تکنیک وجود دارد که یک باریستا برای تبدیل شدن به راهنمای حسی بهتر می تواند از آن ها بهره ببرد. یک دامنه بزرگ پیشنهاد دهید و کم کم با کمک مشتری به چیزهای جزئی تر برسید. توصیف های عینی را تمرین کنید. به عنوان یک راهنمای با مشتریان قدم به قدم پیش بروید. وقتی مشتری می پرسد این چیست؟ از پاسخ هایی مانند اوه ، این واقعاً خوب است یا حتی بدتر از آن، جمله این مورد علاقه من است بپرهیزید. در عوض به صورت مستقیم و واضح توضیح دهید.

یک راهنمای حسی بهتر بودن

قهوه فیریزشده: آیا می توان طعم را در اوج خود نگه داشت

برای برخی از رستری ها و کافه ها، تغییر ناگهانی در رابطه با افزایش میزان مصرف قهوه در خانه به جای حضور در کافه ها، به خصوص در شرایطی مانند ظهور ناگهانی ویروس کرونا، شرایط خاصی را به وجود آورده است.

در همین رابطه Nolan Hitre و Matt Lounsbury رابطه بنیانگذاران شرکت های Portland-by-way-of-Melbourne و Proud Mary Coffee در مصاحبه ای که به تازگی (April 3) با مجله Daily Coffee News داشته، اذعان داشتند که مردم حاضرند برای اجناس با کیفیت بالا هزینه کنند و علاقه مردم به خرید کالاهای با کیفیت و مرغوب زیاد شده و به عبارتی افراد چیزهای خوبی می خواهند. صاحب Mary Coffee قهوه هایش را اعم از سبز و رست شده را منجمد می کند. همچنین در کافه آن ها فریزرهای نصب شده به دیواره بالای آسیاب های EK43 در پشت بار، دانه های قهوه را داخل قیف(hopper) تا زمانی که آخرین دانه قهوه آسیاب شود، منجمد نگه می دارد. همچنین آن ها پاکت های وکیوم فریزشده قهوه را نیز به فروش می رسانند.

Coffee in freezers at the Proud Mary cafe and roastery in Portland, Oregon. Daily Coffee News photo by Howard Bryman

قهوه فیریزشده: آیا می توان طعم را در اوج خود نگه داشت

آیا برند قهوه به تنهایی در خوش طعم شدن یک فنجان قهوه کفایت می کند؟

 

آیا برند قهوه به تنهایی در خوش طعم شدن یک فنجان قهوه کفایت می کند؟

( عوامل اثر گذار در درک ما از طعم قهوه)

در زیر به نتایج  3 مقاله منتشر شده در ژورنال علمی( Food Quality and Preference) دانشگاه سائوپائولو، برزیل و چارلز اسپنس(Charles Spence) از دانشگاه آکسفورد انگلستان می پردازیم که اشاره به عوامل اثر گذار در درک ما از طعم قهوه دارند.