مطالب تخصصی

احترام به مشتری

شاید به وفور دیده باشید که در میان تعداد زیاد کافه ها و رستوران های یک شهر، چند کافه و رستوران موفق تر از بقیه هستند. برخی از افراد این موفقیت را شانس می دانند اما در منطق افراد موفق و با دانش، چیزی به نام شانش وجود ندارد. اصل اول مدیریت یک کافه یا رستوران هوشمند بودن است و یک مدیر هوشمند می داند که باید به مهمانان (مشتری ها) احترام بگذارد. تفاوتی هم ندارد که کافه یا رستوران چطور باشد؛ در هر حال رضایت مهمانان بسیار مهم است.

قهوه ساز خلأ

شاید در کافه های زیادی این قهوه ساز زیبا را دیده باشید. این قهوه ساز زیبا توسط بسیاری از افراد سایفون (Siphon) یا (Syphon) نامیده می شوند؛ اما باید بگوییم انتخاب نام سایفون برای این ابزار، اشتباه بوده است.

سایفون (سیفون) به وسیله ای گفته می شود که در آن لوله ای مایع را از سطح بالاتر به سطح پایین تر منتقل می کند، اما شیوۀ انتقال مایع این قهوه ساز متفاوت است. (شیوۀ انتقال مایع این قهوه ساز بر اساس انبساط و انقباض گاز ها است.) اسم درست این قهوه ساز، خلأ یا وکیوم  (Vacuum coffee maker) است.  همچنین به آن وکیوم پات (vacuum pot) نیز می گویند. (پات در لغت به معنای قوری یا کتری است.)

CHEMEX

در دنیای گستردۀ قهوه، ابزار های عصاره گیری قهوه هم گسترده اند و صد ها ابزار و روش برای عصاره گیری آن اختراع شده اند که هر کدام که وجه تمایز و ویژگی های شگفت انگیزی داشتند، به صنعت جهانی هدیه شدند و در بیشتر نقاط دنیا مورد استفاده قرار گرفتند.

در این میان، کمکس ابزاری است که می توان گفت در میان تمامی قهوه دوستان قرن بیست و یک شناخته شده و عموماً محبوب است. 

 

خالق عطر قهوه چیست؟ آشنایی با شیمی

خالق عطر قهوه چیست؟ آشنایی با شیمی

یکی از رایج‌ترین دلایل نوشیدن قهوه لذت بردن از رگه‌های طعمی و عطر فراوان آن است. شکلات، کارامل، بادام، میوه‌ها و گل‌ها، زمانی که فنجانی را با قهوه پر می‌کنیم و یا اسپرسوی خود را می‌نوشیم همگی برانگیخته و نمایان می‌شوند. اما این چیزی‌ست که از ظاهر قضیه استنباط می‌شود، در مرتبه‌ی شیمیایی چه اتفاقی می‌افتد؟

هر کدام از خصوصیات طعمی نتیجه‌ی واکنش‌های شیمیایی و بیولوژیکی است. در این مطلب قصد داریم تا به عواملی که باعث خلق عطر دلپذیر قهوه می‌شوند بپردازیم.

 

 

 

 

کلور

دنیای قهوه، به شدت در حال توسعه و پیشرفت است؛ آنقدر که هر سال چند ابزار مختلف برای دم آوری قهوه معرفی می شوند و حتی طراحی ابزار های قبلی، اصلاح می شوند. شاید این ابزار را در کافه های بسیاری دیده باشید. ظاهری شبیه به V60  دارد ولی به طور کلی کارکردش با V60 تفاوت دارد. کلور سابۀ قهوه را به روش غوطه وری عصاره گیری می نماید، اما V60 قهوه را به روش چکانش عصاره گیری می کند. تقریباً می توان برای شبیه سازی کلور، عصاره گیری را به وسیلۀ فرنچ پرس انجام داد و سپس با V60 یا کالیتا عصارۀ حاصل را فیلتر و تفاله های قهوه را جدا کرد.