مطالب تخصصی

تمپ صحیح قهوه چگونه است

در عصاره گیری اسپرسو، تمپ صحیح قهوه های آسیاب شده، به شدت بر طعم نوشیدنی نهایی تأثیر می گذارد. آنقدر که یک تمپ (فشرده سازی) بد می تواند تمام پروسۀ طولانی مزرعه تا فنجان قهوه را نابود کند و زحمات کشاورزان و برشته کاران قهوه که بر روی کیفیت تمرکز کرده اند را هدر بدهد.

روشهای برداشت گیلاس قهوه

 

آیا تا به حال تجربۀکشاورزی، باغبانی و باغداری داشته اید؟ و یا اینکه با یک کشاورز و باغبان در مورد برداشت محصولاتش صحبت کرده اید؟ مسلم است که چگونگی برداشت و زمان آن در کیفیت و قیمت محصولات بسیار مهم اند. با یک مثال ساده برای ورود به موضوع کلی این مقاله، تلاش می کنیم. اگر میوه ای نارس را به درخت بچینید و آن را تست کنید، چه طعمی و مزه ای خواهد داشت؟ طعمی کاه مانند که خیلی از شاخصه ها مانند شیرینی را ندارد و پوچ است. حالا اگر میوه بیش از اندازه برسد چه طعمی خواهد داشت؟ رسیدن بیش از حد در میوه های مختلف، طعم های متفاوتی (خوب یا بد) خواهد داشت، اما به هر حال برای بسیاری از افراد یک مقدار معین از رسیدن میوه ها مطلوب است.

تاریخچه اسپرسو ماشین و انواع آن

 

اسپرسو امروزه به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از ما انسان ها تبدیل شده است. نوشیدنی که انواع لذت ها و امکانات را بنا بر قهوه ای که استفاده می کنیم (عربیکا و روبوستا و یا قهوۀ تجاری و یا تخصصی) برایمان به ارمغان می آورد. خوب است به سراغ بررسی آنچه که اسپرسو بدون آن به وجود نمی آید برویم. یعنی دستگاه اسپرسو.
تعریف ماشین: دستگاه یا ماشین به ابزاری شامل یک یا چند جزء گفته می شود که از انرژی برای انجام کاری مطلوب استفاده می کند. ماشین ها از منبع انرژی تغذیه می کنند و انرژی دریافتی را صرف انجام فرآیند از پیش تعیین شده برای دستیابی به هدف معین می کنند. گسترۀ ماشین ها از یک پیچ ساده تا ماشینی بسیار پیچیده مانند هواپیما است.

مختصر آشنایی با موکاپات

 مختصر آشنایی با موکاپات

 

بسیاری از ما، قهوۀ حاصل از موکاپات را تست کرده ایم و بسیاری نیز موکاپات به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگیشان شده است و هر روز با آن قهوه درست می کنند و می نوشند. اگر مایل هستید در مورد این ابزار و نوع کارکرد آن بیشتر بدانید، با مجلۀ اینترنتی ایران لاته آرت همراه باشید.

روشهای عصاره گیری قهوه بسیار زیادند و هر کدام پیچیدگی و روشهای خاص خود را دارند. عصاره گیری و درست کردن قهوه با موکاپات بسیار آسان است، اما عصاره گیری ایده آل با آن آنقدر ها هم آسان نیست. چرا که متغیر های بسیار زیادی وجود دارند و متغیری که کمتر در روشهای عصاره گیری دیگر به چشم می خورد، حرارت زیر مخزن آب است که کم یا زیاد بودن حرارت در طعم عصارۀ نهایی بسیار اثر می گذارد.

 

قهوه در کافه قنادی و رستوران

قهوه در کافه قنادی و رستوران


زمانی که صحبت از غذا به میان می‌آید هیچ کدام از جزئیات را نمی‌توان از یکدیگر تفکیک کرد: تازگی مواد، ادویه، روش پخت و نحوه‌ی سرو غذا. در اینجا سؤالی مطرح می‌گردد: چرا در یک کافه رستوران و یا کافه قنادی به اندازه‌ی دیگر آیتم‌های منو به قهوه توجه نمی‌شود؟
امروزه، که مصرف کنندگان قهوه تنها در ایالات متحده بیش از 74 میلیارد دلار صرف این نوشیدنی خارق العاده می‌کنند، چرا یافتن یک قهوه‌ی خوب دم‌آوری شده در رستوران‌ها و کافه قنادی‌ها تا به این حد سخت است؟ باید گفت این موضوع به عنوان یک ضعف محسوب می‌شود، چرا که میل افراد برای مصرف قهوه هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. کافه رستوران‌ها و کافه قنادی‌ها برای سرو قهوه‌ی قابل قبول و مطلوب باید چه کنند؟
برای یافتن پاسخ این سؤال نزد آنِت دین (Anete Dinne) که متخصص قهوه در کمپانی دالاکورته (Dalla Corte) است رفتم و با او صحبت‌هایی در این مورد داشتم.