مطالب تخصصی

آیا برند قهوه به تنهایی در خوش طعم شدن یک فنجان قهوه کفایت می کند؟

 

آیا برند قهوه به تنهایی در خوش طعم شدن یک فنجان قهوه کفایت می کند؟

( عوامل اثر گذار در درک ما از طعم قهوه)

در زیر به نتایج  3 مقاله منتشر شده در ژورنال علمی( Food Quality and Preference) دانشگاه سائوپائولو، برزیل و چارلز اسپنس(Charles Spence) از دانشگاه آکسفورد انگلستان می پردازیم که اشاره به عوامل اثر گذار در درک ما از طعم قهوه دارند.

کاپینگ در مورد قهوه‌ی تولیدی کشاورزان چه مطالبی را بیان می‌کند؟

 

کاپینگ در مورد قهوه‌ی تولیدی کشاورزان چه مطالبی را بیان می‌کند؟

کاپینگ قهوه به کشاورزان بینش ارزشمندی درباره‌ی آنچه تولید کرده اند می‌دهد. با کاپینگ می‌توان بازار هدف و خریداران احتمالی قهوه را بهتر مشخص نمود.همچنین کاپینگ در بهبود محصول تولیدی و روش‌های فرآوری آن بسیار مؤثر واقع می‌گردد. در حقیقت با کاپینگ قادر به اعمال تغییرات آگاهانه در فرآوری و ارزیابی میزان موفقیت آن‌ها و در نتیجه افزایش کیفیت قهوه خواهید بود. اما چطور می‌توان نتایج یک گزارش کاپینگ را تفسیر کرد؟ زمانی که از عطر یا طعم قهوه نمره‌ی خوبی دریافت نمی‌کنید ملزم به انجام چه مواردی هستید؟

 

 

 یک میز کاپینگ. Credit: Fernando Pocasangre

 

چگونه از فاکتور ثبات هنگام کاپ کردن قهوه اطمینان حاصل کنیم

کاپ کردن قهوه یکی از ابزارهای حیاتی برای تمامی افرادی است که قصد خرید، فروش و یا رست قهوه را دارند. از این ابزار برای مقایسه‌ی بارهای قهوه، تشخیص پروفایل‌ها، تمییز دانه‌های سبز و دانه‌های آسیب دیده، تصمیم گیری مناسب هنگام خرید و تعیین کردن متدهای کشاورزی و رست استفاده می‌شود. ایران لاته آرت در دو بخش از مطالب خود به این موضوع مهم خواهد پرداخت.

تمامی این موارد دو فاکتور دقت و ثبات را به طرز قابل توجهی در جلسات کاپینگ قهوه حائز اهمیت می‌سازد. برای درک بهتر این موضوع با دنی پانگ (Danny Pang) از Marco Beverage System که البته یکی از داورهای مسابقات Cup of Excellence نیز بوده است، صحبت کردم.

 

چگونه از فاکتور ثبات هنگام کاپ کردن قهوه اطمینان حاصل کنیم؟

دستیار کاپینگ در حال ریختن آب داغ در ظرف‌ها. Credit: Marco Beverage System

چگونه از فاکتور ثبات هنگام کاپ کردن قهوه اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از فاکتور ثبات هنگام کاپ کردن قهوه اطمینان حاصل کنیم؟

در مطلب گذشته درباره‌ی برخی از متغیرهایی که در ثبات کاپینگ تأثیرگذار هستند صحبت کردیم. در این مقاله به بررسی دیگر فاکتورهای مهم در این مبحث خواهیم پرداخت.

متغیر سوم: رست

اگر پتانسیل دانه‌های سبز قهوه را با پتانسیل رست پروفایل‌های متفاوت مقایسه می‌کنید می‌بایست اختلافاتی که به وسیله‌ی رست و یا degassing ایجاد می‌شود را به حداقل برسانید. بهترین گزینه در نظر داشتن پروتکل انجمن قهوه‌ی تخصصی در مواردی نظیر اندازه گیری درجه‌ی رست، مدت زمان لازم برای استراحت دادن به دانه‌ی رست شده، شرایط نگهداری نمونه‌ها و مواردی از این قبیل است.

 

چگونگی مطابقت سازی دستورالعمل دم‌آوری با درجه‌ی رست قهوه

دم‌آوری قهوه‌ی مطلوب به معنی متعادل سازی متغیرهای فراوانی است. همان طور که لازم است روش دم‌آوری و نسبت قهوه و آب را در نظر داشت، مد نظر قرار دادن رست پروفایل قهوه نیز ضروری محسوب می‌شود.

شاید برای دم‌آوری قهوه با وی ۶۰ (V60) دستورالعمل کارآمدی داشته باشید، اما اگر قهوه‌ی مورد استفاده‌ی خود را به طور مثال از روشن به متوسط تغییر دهید احتمالاً لازم است تجدید نظر کنید. در ادامه‌ی این مقاله با برخی از روش‌های تنظیم رست پروفایل آشنا می‌شوید.