یک منوی کافی شاپ قوی، با کمترین میزان هدر رفتن مواد

داشتن قهوه منحصر به فرد، ممکن است همانند قلب جایگاه بزرگی در کافه شما داشته اما یک کافی شاپ خوب همچنین دارای یک منوی غذایی است که مشتریان را ترغیب به ماندن بیشتر می کند. یک منوی خوب با طراحی خاص خود می تواند به ایجاد شهرت شما کمک کند و از سمت دیگر سود دهی شما را چندین برابر کند. همانطور که می دانیم خیلی از اقلام غذایی می تواند گران باشند و از همه بدتر به سرعت منقضی شوند.

یک منوی کافی شاپ قوی، با کمترین میزان هدر رفتن مواد

برای جلوگیری از هدر رفتن مواد و  کسب سود، در ادامه تعدادی از نکات کاربردی برای طراحی منوی غذایی کافی شاپ را آورده ایم. داشتن یک منوی کوتاه و ساده بهترین سیاست است: هرچه منوی شما طولانی تر و پیچیده تر باشد احتمال هدر رفتن مواد و در نتیجه تولید زباله بیشتر است. یک منوی کوتاه تهیه کنید، سپس به کارمندان خود آموزش دهید تا آنها بدانند که چگونه می توان هر مورد را به خوبی تهیه کنند.

کافه های مُسری

مشتریان عادی یکی از بهترین ها هستند: آنها می توانند جو را قشنگتر کنند، به کافی شاپ کمک کنند مانند خانه ای گرم باشد و شاید مهمتر از همه سود را افزایش می دهند. اما چه چیزی باعث می شود کافی شاپ ها به طور مرتب جذب مشتری داشته باشند؟ چگونه شما به عنوان یک مالک یا مدیر "کافه مُسری" را ایجاد می کنید که مردم همچنان به آن باز می گردند؟ ما چند نکته را برای شما داریم.

کافه های مُسری

فاصله گذاری اجتماعی برای برگ های قهوه

قبل از شیوع گسترده COVID-19 در ایالات متحده ، افراد زیادی در مورد آنچه دانشمندان به عنوان شرایط اساسی گسترش زنگ برگ قهوه می دانستند، تأمل می کردند که با تلفات شمار زیادی از گیاهان قهوه همراه بوده است. با توجه به اتفاقات افتاده نمی توان چیزی را که بسیاری از زیست شناسان و متخصصان زراعی درباره این که چرا زنگ برگ قهوه به سرعت گسترش می یابد منعکس نکرد. همچنین می توان شرایط و متغیرهای اساسی  را که در گسترش COVID-19 دخیل هستند را با مساله کنونی مقایسه کرد.

در طی این زمان ناخوشایند اقداماتی که جامعه جهانی در زمینه های کنترل بیماری انجام داده است بی سابقه است، در همین راستا علاوه بر اپیدمیولوژیست ها(همه گیرشناسان) متخصصان در تغییر معیارها و اقدامات فرهنگی ما، رفتارهای روزمره ما و همچنین کارهایی که باید درطول تعاملات روزانه خود انجام دهیم توصیه هایی را ذکر کرده اند. همچنین متخصصان زراعی و متخصصان حوزه آسیب شناسی گیاهان همگی به توصیه هایی شبیه به آن چه در رابطه با ویروس کرونا و راه های انتقال آن وجود دارد را در راستای بیماری ها و آفات گیاهان قهوه ذکر کرده اند.

فاصله گذاری اجمتماعی برای برگ های قهوه

در زیر، یک لیست از توصیه هایی در رابطه با نحوه کنترل بیماری هایی همچون زنگ برگ قهوه را آورده ایم که به طور مشابه در انتقال بسیاری از اشکال بیولوژیکی ( تخم قارچ، ویروس و...) نیز کاربرد دارد.

چگونه کافه خود را به محیطی امن و بهتر تبدیل کنیم

قهوه به خودی خود یک نوشیدنی جادویی است و همیشه فراتر از یک نوشیدنی ساده بوده است. در طول تاریخ ، قهوه به عنوان یک گره گشا برای جمع کردن دوستان در مکان های عمومی بوده که در آن افراد از اقشار مختلف در کنار هم جمع شوند، تعامل داشته باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند.

در صنعت قهوه ، بسیاری افراد در تلاش برای ایجاد فضای امن برای تعریف هویت کافه خود بوده اند. در این مطلب قصد داریم مواردی را برای ایجاد فضایی امن و بهتر (هم برای مشتری هم برای پرسنل) را بیان کنیم (متن زیر خلاصه ای از تجربیات جس استیفی، صاحب کافه و رستری Square One Coffee Roasts است.)

برای اطمینان از اینكه كاركنان شما قادر به محافظت از خود در برابر آزارهای كلامی هستند، داشتن یك سیاست دقیق در این رابطه بسیار مهم است. در همین رابطه جس استیفی می گوید: شما هرگز نمی دانید چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین داشتن قوانین و رویه های روشن مهم است! او متن مورد نظر را به صورت کامل روی کاغذ آورده و با همکاری کارمندان خود، اکنون آن را بخش مهمی از سیاست کافه خود کرده است.

چگونه کافه خود را به محیطی امن و بهتر تبدیل کنیم

او می گوید: از آنجا که ما در این باره هدفمندتر شده ایم، میزان مشتری ما نیز متنوع تر شده است. من همچنین متوجه شده ام که داشتن حس اطمینان خاطر از این که کارکنان من می دانند رئیس در کنار آنان و مراقبشان است بسیار در عملکرد آنان موثر است.

پنجاه ساله شدن مصرف قهوه بین فضانوردان و خاطرات جالب آنها

50 سال قهوه در فضا

پنجاه ساله شدن مصرف قهوه بین فضانوردان و خاطرات جالب آنها

روی ماه، من بودم و خودم، تنهای تنها... اما حس بدی نداشتم، حتی احساس راحتی هم می کردم، من حتی قهوه داغ هم داشتم...

پنجاه ساله شدن مصرف قهوه بین فضانوردان و خاطرات جالب آنها

قهوه مدت هاست که تبدیل به منبع سوخت جدایی ناپذیر برای سفرهای طولانی مدت به مقصد شناخته شده و ناشناخته است. این شامل سفرهای اعزامی به جایی است که تاکنون هیچ انسانی از آن عبور نکرده است که توسط جاه طلب ترین مسافران بشر یعنی فضانوردان انجام شده است.

Bill Shepherd فضانورد بین المللی می گوید که همیشه هنگام اعزام به فضا کمد مخصوص خود را چک می کند تا از بودن قهوه اش اطمینان حاصل کند. در ماه ژوئیه گذشته، هنگامی که ایالات متحده آمریکا پنجاهمین سالگرد فرود آمدن ناسا به ماه را جشن گرفت قهوه همیشه آنجا بوده است. ایجاد تمرکز، هوشیاری و طعم خوب قهوه برای الهام بخشیدن به خسته ترین روح ها چه در زمین و چه در فضا کافی است.

بخش تاریک سرویس دهی همراه با لبخند فیک

درست کردن یک قلب در کاپ قهوه اصولا سخت ترین کاری نیست که یک باریستا در طول روز انجام می دهد. اینکه با خوشحالی و چهره ای شاد با صد نفر پشت سر هم سلام و احوالپرسی می کند ، حتی با مردی که درطول سه سال گذشته هیچ نکته مثبتی را نگفته اما همیشه از این شکایت می کند که قهوه او به اندازه کافی داغ نیست! باریستا بودن می تواند یکی از چالش برانگیزترین مشاغل در صنعت میهمان نوازی باشد. اغلب بیدار شدن از صبح زود  و برخورد با تجهیزات ظریف و پیچیده و گاهی کثیف و استفاده از مهارت های حرکتی و هماهنگی چشم و دست برای تهیه  نوشیدنی های تازه و انجام همه این خدمات در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد.

بخش تاریک سرویس دهی همراه با لبخند فیک

البته انتظار می رود که یک باریستا علی رغم حضور اجتناب ناپذیر مشتریانی که ممکن است بی ادب ، بی تاب یا آزار دهنده (هر روز اطلاعات به اصطلاح علمی خود را به رخ بکشند) لبخند به لب داشته باشد. در برخی کشورها رعایت تمامی اصول مشتری مداری بیشتر به چشم می خورد (آمریکا از جمله کشورهایی است که در این زمینه بسیار پرتلاش است و از جهتی میزان فرسودگی شغلی بیشتری نیز به همراه دارد). باریستا بودن، فروشندگان ، مهمانداران پرواز و بسیاری دیگر از کارمندان خدمات رسان ، معمولا داشتن لبخندهای جعلی و دلپذیر اجباری با تعریف های شغلی آنان همراه است.

از قابلیت حیات بذر تا کیفیت یک فنجان قهوه

چندین مقاله تحقیقاتی در طی این سال ها منتشر شده است که ارتباط مستقیم قابلیت حیات بذر و بالابودن کیفیت فنجان قهوه را نشان می دهد. هر چه میزان قابلیت حیات بذر بیشتر باشد ، کیفیت آن نیز بالاتر است. قابلیت حیات بذر (seed viability) مفهومی مورد اختلاف و ابهام در بین متخصصان این حوزه می باشد. از دیدگاه تکنولوژیست های بذر، توانایی بذر در جوانه زنی و تولید گیاهچه طبیعی نشان دهنده قابلیت حیات بذر است. در حالی که از دیدگاه سایر متخصصان، قابلیت حیات بذر نشان دهنده درجه زنده بودن، فعالیت متابولیکی و دارابودن آنزیم های مورد نیاز برای واکنش های متابولیکی برای جوانه زدن و رشد گیاهچه است. عموما زمان رسیدگی فیزیولوژیک کامل بذر به عنوان زمان حداکثر قابلیت حیات بذر در نظر گرفته می شود.

دانه و طبقه بندی آن

Orthodox seeds: این دانه ها را می توان با حداقل 5 درصد رطوبت خشک کرد و انجماد را تحمل می کند. طول عمر دانه های ارتدوکس بسته به نوع گیاه و شرایط نگهداری آن از یک سال تا چند صد سال متغیر است. نمونه هایی از بذرهای ارتدوکس شامل بیشتر غلات و حبوبات و همچنین گیاهان زراعی مانند ذرت و گوجه فرنگی است.

Recalcitrant seeds: این دانه ها را نمی توان زیر 20 تا 30 درصد رطوبت خشک کرد و نمی تواند انجماد را تحمل کند. طول عمر بذرها به کمتر از یک سال می رسد. نمونه هایی از این دانه شامل کاکائو ، آووکادو ، نارگیل و انبه است.

Intermediate seeds: در بعضی موارد ، بذرهای میانی قابلیت خشک شدن کمتر از 20 درصد رطوبت دارند اما در برابر انجماد تحمل ندارند.

از قابلیت حیات بذر تا کیفیت یک فنجان قهوه

قهوه به دلیل عدم تحمل رطوبت 10 تا 12 درصد به عنوان Intermediate seeds طبقه بندی می شود.طبقه بندی فوق مربوط به توانایی بذر برای حفظ دوام در هنگام تحمل چنین فشاری است. بذرهای پایدار و زیست پذیر آن هایی هستند که در صورت داشتن شرایط مناسب قادر به جوانه زنی هستند ، به این معنی که جنین بذر ظرفیت رشد خود را بعد از یک دوره نهفتگی حفظ کرده است. این صفات برای بقای گیاهان در تنظیمات طبیعی آن ها به ویژه در محیط های فصلی بسیار مهم هستند.

نگاهی به مهیج ترین کافه ها در سال 2019

کافه ها در طول دهه های مختلف شاهد تغییرات برجسته ای بوده اند. از تغییرات دکوراسیون و اهمیت به فضای داخلی تا قرار دادن رستری داخل کافه و تهیه انواع مختلف قهوه های تازه از دستارودهای این صنعت در عصر نوین است. از کافه های دنج و تاریک که شعار راحتی و خودمانی بودن دارند تا کافه های مدرن و بسیار خاص با طراحی های نوین با سبکی کاملا متفاوت. در سال 2019 شاهد تنوع زیادی از این دست فضاها بودیم، در همین رابطه به تحلیل چند نمونه از بهترین و جالب ترین آن ها از نگاه مجله Roastmagazine می پردازیم:

(Basic coffee در پکن)

اینجا همه چیز مخفی است! این شعار مدیر کافه است. قرار نیست اینجا صدای قهوه ساز یا هر چیزی شما و آرامشتان را بر هم بزند. ورق های آلومینیومی حجیمی که از سقف آویزان شده و حائل میان مشتری و میز بار است. در حالی که اکثر دیوارهای کافه به رنگ خاکستری اند، وجود نور در پشت زمینه به شفافیت و جلوه محیط کمک شایانی کرده است و رنگ صورتی پاستیلی اکثر پارتیشن های کافه هماهنگی زیبایی را به وجود آورده است. بنا به اعتقاد سازندگان این کافه ترکیب چنین رنگ هایی باعث به وجود آمدن حس آرامش در مشتری و طبعا لذت بردن بیشتر از قهوه و طعم آن می شود. همچنین نمای بیرونی کافه(وجود پنجره بزرگ) جلوه اغراق آمیز و خاصی به کافه و کارکنان داخل آن داده است.

(Modern times coffee در سن دیگو)

نگاهی به مهیج ترین کافه ها در سال 2019

میراث فرهنگی ترکیه: یک فنجان قهوه ترک

قهوه محرک قلب و ذهن است. همان دانه ی مرموزی که شادی بخش است و خستگی شما را در طول روز از بین می برد. کلمه "kahve" در زبان ترکی به معنای نوشیدنی است که به واسطه جوش آمدن(boiling) تهیه می شود و فرآیند آماده سازی آن، قهوه ترک را از انواع قهوه متمایز می کند.

- ظهور و گسترش قهوه و اولین آشنایی ترک ها با قهوه:

گمانه زنی ها در این باره زیاد است اما بیشتر متون بر این باورند که در ابتدا این قهوه توسط چوپانی به نام کالدی( Khaldi)  که ساکن یمن بوده رواج پیدا کرده است. کلید اصلی داستان این بود که حیوانات او از دانه های گیاه قهوه خوردند و او متوجه تغییر در وضعیت آنان شد. پس از آن ، کالدی با چیدن آن دانه های سحرآمیز  نوشیدنی درست کرد و آن را به بقیه نیز معرفی کرد. این نوشیدنی توجه بازرگانان منطقه را به خود جلب کرد و بنابراین به نوشیدنی محبوبی تبدیل شد. امپراتوری عثمانی قهوه را در قرن شانزدهم به کشورهای غربی معرفی کرد. درهمین راستا قهوه از دو مسیر به اروپا راه یافت، از طریق تجارت زمینی امپراتوری عثمانی و از طریق تجارت دریایی، از بندرهای یمن و شاخ آفریقا. همچنین اولین قهوه خانه در امپراتوری عثمانی در دوره سلیمان افتتاح شد. به لطف قهوه خانه ، فعالیت های اجتماعی نیز گسترش یافت و ارتباطات افراد با یکدیگر بیشتر شد.

میراث فرهنگی ترکیه: یک فنجان قهوه ترک

تاثیر ویروس کرونا بر قیمت قهوه

بیماری کروناویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی است که توسط ویروس جدیدی ایجاد شده است که قبلاً در انسان مشخص نشده بود. این ویروس باعث ایجاد بیماری های تنفسی (مانند آنفولانزا) با علائمی مانند سرفه ، تب و در موارد شدیدتر ذات الریه می شود. با شستن مکرر دستها و جلوگیری از لمس صورت خود می توانید از خود محافظت کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر ویروس کرونا بر فروش قهوه در دنیا بپردازیم.

با شیوع coronavirus در دنیا تمام بازارهای جهانی ناآرام شده است و با افزایش نگرانی ها درباره تأثیر آن بر رشد اقتصادی ، به ارزش سهام و قیمت کالاها منجر شده است.

با توجه به رشد نزولی خرید و فروش کالاها ، دانه‌های قهوه هم دچار این سیر نزولی شده‌اند.

شاخص معیار معاملات آتی قهوه از ابتدای سال تاکنون به حدود یک دلار در هر پوند رسیده است. این میزان نزولی بیشتر از نشانگر نفت خام برنت ، 17 درصد پایین و مس است که 9 درصد در بورس فلزات لندن از دست داده است.

چین یکی از شرکت کنندگان مهم در صنعت جهانی قهوه است و بیش از سه برابر واردات طی یک دهه گذشته واردات داشته است.

این امر ، همراه با پتانسیل های کشور برای رشد قابل توجه پیش بینی شده ، سرمایه گذاران ناآرام شده است.

حتی اگر چین تنها حدود 2 درصد از مصرف جهانی را شامل شود. دو تن از بزرگترین زنجیره های قهوه کشور(چین) تصمیم گرفته اند در واکنش به این شیوع ، فروشگاه ها را به طور موقت تعطیل کنند.

استارباکس اعلام کرد که بیش از نیمی از 4500 فروشگاه در چین بسته شده است ، در حالی که قهوه Luckin با خاموش کردن فروشگاه های خود در ووهان ضربه دیگری به صنعت قهوه وارد کرد.

نفرات برتر دومین دوره چلنج لته آرت ایران

«دومین دوره چلنج لاته آرت ایران»

 

 

طبق اولین فراخوان داده شده در اواخر تابستان سال جاری قرار بر برگزاری دومین دوره چلنج لته آرت ایران در آبانماه ۹۸ با عنوان چلنج ۲۰۱۹ بود، به دنبال حوادث پیش بینی نشده در کشور تاریخ اولیه چلنج تغییر یافت.
بنابراین با تصمیم گیری تیم اجرایی دومین دوره چلنج لته آرت ایران در بهمن ماه سال جاری در مجموعه ورزشی کارتینگ آزادی در شهر تهران، با حضور ۴۳ شرکت کننده تحت عنوان چلنج لته آرت ۲۰۲۰ در مورخ 12 الی 14 بهمن ماه بمدت 3 روز انجام شد .