قهوه و سرطان

قهوه و سرطان

هنگامی که از باریستاها و قهوه فروش‌ها در مورد فواید قهوه سؤال می‌کنید، می‌گویند :« قهوه ضد سرطان است.»

آنقدر این جمله تکرار شده که متأسفانه به یکی از باور‌های اصلیمان در مورد فواید قهوه تبدیل شده است. در این مطلب قصد داریم که با استناد به منابع معتبر، صحت این ادعا را  بررسی کنیم.

محققان زیادی در مورد مسئلة ضد‌ سرطان یا سرطانزا بودن قهوه، تحقیق کرده‌اند که با بررسی مقالات آنها می‌توانیم بفهمیم که قهوه نه دارویی معجزه آسا و نه سمی کشنده برای انسان است. منظورمان در این مقاله به هیچ عنوان قهوة فوری (نسکافه) نیست. لطفا قهوة فوری را نوشیدنی جدای از قهوه در نظر بگیرید. (چیزی شبیه به عصارة قهوه) چرا که در فرآیند تولید قهوة فوری بسیاری از فواید دانه‌های قهوه از بین می‌روند و حتی برخی از محققان بر این باورند که مضرات قهوة فوری بسیار بیشتر از دانه‌های قهوه است.

قهوه و سرطان

برخی تحقیقات در ابتدا نشان دادند که نوشیدن منظم قهوه در طولانی مدت ممکن است از ابتلا به برخی سرطان‌ها جلوگیری کند، اما برخی دیگر از محققان بر این باورند که آکریل‌آمید (acrylamide) موجود در دانه‌های رست شده ممکن است سرطانزا باشد. این ترکیب شیمیایی یک ماده اسیدی سرطان‌زا به‌شمار می‌آید که از حرارت دیدن کربوهیدرات‌ها ایجاد می‌شود.

آکریلامید در نان برشته، چیپس و ته‌دیگ هم وجود دارد. این مادة سمی در روش‌های پختی چون سرخ کردن، برشته کردن و کباب کردن ایجاد می‌شود و هر چقدر مواد غذایی مانند سیب زمینی و قهوه برشته‌تر و تیره‌تر شوند، آکریل‌آمید بیشتری در آنها تشکیل می‌شود. با این وجود که ممکن است این مادة سمی در دانه‌های دارک رست زیاد باشد، اما در مقالات مرکز جهانی تحقیقات سرطان آمده است که مدارک معتبری در مورد سرطانزا بودن قهوه در دسترس نیست. همچنین سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که قهوه سرطانزا نیست.

طبق مقالات مرکز جهانی تحقیقات سرطان، مصرف منظم قهوه ممکن است در پیشگیری از سرطان کبد و آندومتر (سرطان مخاط رحم) مؤثر باشد؛ اما در مورد اثر پیشگیری قهوه از انواع سرطان‌های دیگر مدارک کافی در دسترس نیست. تمام آنچه که در مورد رابطۀ قهوه و سرطان گفته می‌شود، به نوشیدنی خالصی اشاره دارد که از دانه‌های قهوه، عصاره‌گیری شده باشد و حاوی هیچگونه مادة اضافه‌ای مانند شکر، شیر، خامه و... نباشد. (برای مثال منظور ما اسپرسو و قهوه‌های دمی است، نه لاته، کاپوچینو و ...) ممکن است قهوه خاصیت پیشگیری از ابتلا به دیابت را داشته باشد، اما زمانی که روزانه با شکر، شیر پرچرب و یا خامه مصرف می‌شود، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دهد. همچنین ممکن است شکر سفید سرطانزا باشد و مصرف منظم قهوه همراه با شکر خطرناک باشد.

قهوه و سرطان

گفته می‌شود که دانه‌های عربیکا منبع بزرگی از آنتی اکسیدان در میان خوراکی‌ها است و آنتی اکسیدان‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثراند؛ اما باید در نظر داشت که پس از رست، مقدار قابل توجهی از آنتی اکسیدان‌های قهوه کم می‌شود. دانه‌هایی که دارک رست شده باشند، آنتی اکسیدان بسیار کمی دارند. برای آنکه از سرطان پیشگیری کنید، ابتدا بهتر است از مصرف دخانیات و غذاهای ناسالم دوری کنید و یک سبک زندگی سالم همراه با ورزش و مصرف انواع میوه‌ها و سبزیجات را انتخاب کنید. در خصوص مصرف قهوه اگر شرایط خاصی دارید، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید و سخن افراد و رسانه‌هایی که صلاحیت علمی معتبری ندارند را باور نکنید.

منابع:

1- https://www.iarc.fr/featured-news/media-centre-iarc-news-mono116/

2- https://www.cancer.org/latest-news/can-coffee-lower-cancer-risk.html

3- https://www.cancer.org/latest-news/coffee-and-cancer-what-the-research-really-shows.html

4- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665516/

 

 

 

عوارض سو مصرف کافئین

عوارض سو مصرف کافئین

امروزه قهوه و سایر نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند، به عضو جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از ما انسانها تبدیل شده اند. کافئین همانقدر که می تواند مفید باشد، سو مصرف آن نیز می تواند عوارض جدی و خطرناکی را به دنبال داشته باشد. ابتدای همین مطلب بیان می کنیم که واکنش هر فرد نسبت به مصرف کافئین با توجه به شرایط و ویژگی های جسمی و روانی اش متفاوت است؛ به همین دلیل خود ما هستیم که باید متوجه شویم که مصرف چه میزان قهوه و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین در روز برایمان مضر نیست.

برخی افراد حتی به کمترین میزان کافئین حساسیت نشان می دهند و در اصطلاح، به کافئین حساسیت دارند، همانطور که هر کسی ممکن است نسبت به برخی مواد غذایی واکنش های متفاوتی نشان دهد و حساسیت داشته باشد. در صورتی که به کافئین حساسیت دارید، به توصیه های پزشکتان در این زمینه عمل کنید؛ این مطلب با هدف آگاه سازی نوشته شده است و به هیچ عنوان جایگزین توصیه های پزشکی نمی باشد.

بلومینگ در قهوه های دمی چیست؟

بلومینگ در قهوه های دمی چیست؟

عصاره گیری قهوه به وسیلۀ روش های دمی مانند کمکس (chemex) و وی شصت (V60) ، پیچیدگی های خاص خودش را دارد. البته هر چقدر بخواهید قهوۀ خوش عطر و طعم تری عصاره گیری کنید، بهتر است به مراحل دم آوری، توجه بهتری داشته باشید. یکی از مراحل دم آوری، عمل بلومینگ (Blooming) یا شکفت است. بلومینگ در لغت به معنای شکوفه زدن است و به مرحله ای اشاره می کند که اندکی آب داغ به قهوۀ آسیاب شده اضافه می کنیم و چند ثانیه به آن مهلت می دهیم تا گازهایش با حباب از سطح قهوه خارج شوند. همچنین از دیگر معانی این کلمه مانند «پیشرفت کننده» می توانیم به اهمیت این مرحله از دم آوری پی ببریم، چرا که بلومینگ باعث عصاره گیری با کیفیت تر و نمایان شدن بهتر عطر و طعم های قهوه می شود.

( البته این میزان از توجه، دقت و تخصص در قهوه های تخصصی - که عموماً کیفیت و قیمت بالایی دارند - اهمیت پیدا می کند. برای عصاره گیری قهوه ای که در شرایط ایده آلی رشد نکرده و به خوبی فرآوری و رست نشده که در آخر قیمت پایینی هم دارد، لازم نیست اینقدر توجه و دقت به کار بگیریم، چرا که به نوعی وقت تلف کردن است و عطر و طعم های ذاتی دانه آنقدر مطلوب نیستند که بتوانیم آنها را عصاره گیری کنیم. )

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

برای یک باریستا هیچ اجباری به یادگیری مباحث تخصصی وجود ندارد

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و گسترش شبکه های اجتماعی، صنعت قهوه مانند دیگر صنایع پیشرفت متفاوتی را تجربه کرد. یکی از مهمترین نقش هایی که در صنعت قهوه، در سراسر دنیا وجود دارد، شخصی است که پشت دستگاه اسپرسو می ایستد و برای افراد مختلف یک نوشیدنی خوش عطر و طعم قهوه سرو می کند. باریستا، همان نقش آخری است که با یک عصاره گیری ایده آل می تواند لذت سرو یک نوشیدنی از مزارع قهوه را برای افراد مختلف به ارمغان بیاورد. این شخص چنانچه نتواند بر اساس آموخته ها و تجارب خود، یک قهوۀ خوب برای مهمان ها و مشتری ها آماده کند، تمام تلاش افراد مختلف از کشاورز قهوه، فرد رستر، فروشنده ها و ... را هدر داده است.

آن چیزی که امروزه در صنعت قهوه، به خصوص در دوره های آموزشی بسیار کم به آن پرداخته می شود، مباحث عملی هستند. کافه داران و باریستا ها باید بیشتر از علوم تئوری، به طور عملی مهارت هایی که به حرفه یشان مربوط هستند را یاد بگیرند. 

چرا نباید قهوه ی آسیاب شده بخریم

چرا نباید قهوه ی آسیاب شده بخریم

چرا نباید قهوۀ آسیاب شده بخریم؟ و چرا باید آسیاب قهوه تازه باشد؟ اگر شما مانند ما و بسیاری از افرادی که به قهوه علاقه مند هستند، عطر و طعم های شگفت انگیز قهوه برایتان مهم و جذاب اند، باید به چند قانون مهم برای عصاره گیری قهوه و آماده کردن یک نوشیدنی جذاب توجه کنید. یکی از آن قوانین این است که دانه های قهوه باید بلافاصله پس از آسیاب شدن، عصاره گیری و مصرف شوند. ابتدا بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که چرا اصلا باید دانه های قهوه را آسیاب و به حالت پودری مورد نظر تبدیل کنیم؟

به بهانه روز ولنتاین (نقش قهوه در زندگی عاشقانه ما)

به بهانه روز ولنتاین (نقش قهوه در زندگی عاشقانه ما)

وقتی صحبت از روز جهانی عشق ورزیدن (ولنتاین) می شود، ناخودآگاه به یاد چیزهای مختلفی از جمله گل، شکلات، رنگ قرمز و در انتها بودن با یک نفر در گوشه دنجی از کافه همیشگی و خوردن قهوه است. شاید برای همه ما جای سوال باشد که براستی چرا قهوه در تمامی دوران ها در زندگی عاشقانه ما نقش پررنگی داشته است؟

اصلا چیزی که جرقه نوشتن در باب این محور را در ذهن اینجانب روشن کرد، خواندن کتاب (من تو را دیده بودم) بود. در قسمتی از کتاب با شخصی مواجه می شویم که در ازای آموختن عشق به همراه نوشیدن قهوه حاضر است موسیقی را به ما آموزش دهد و در حالی که در آرزوی قدم زدن با معشوقه خود در خیابان های لندن است در خیالاتش بعد از خرید هدایا به کافه استارباکس می روند و با هم قهوه می نوشند و در باب روزمرگی هایشان با هم گپ می زنند.

رستوران را به خانه مشتری ببرید

اینکه در گیر و داد همه گیری ویروس کرونا بسیاری از مشاغل کسب و کار خود را از دست داده اند نباید دور از انتظار باشد. در این بین صنعت قهوه، کافی شاپ و رستوران نیز از گزند تعطیل شدن های مکرر در امان نبوده، در ادامه با ما همراه باشید تا نکات کاربردی در رابطه با افزایش سودآوری کسب و کارتان را با شما در میان بگذاریم.

در وهله اول اجازه دهید سنگ هایمان را با هم وا بکنیم. اگر در دنیای امروز هنوز که هنوزه حس می کنید انجام امور به روش های سنتی قرار است پیش رود و موفقیت آمیز هم باشد باید بگوییم که سخت در اشتباهید چرا که دیر یا زود به بن بست خواهید رسید. در دنیای امروز رقابت زیادی وجود دارد پس تعجب نکنید چرا رستوران دیوار به دیوارتان از شما پیشی گرفته! قطعا مدیران آن رستوران با آغوش باز پذیرای تغییرات بوده و به قول امروزی ها خودشان را آپدیت کرده اند.

رستوران را به خانه مشتری ببرید

پس هر دوره ای را که به آن نیاز دارید (از فتوشاپ گرفته تا عکاسی پیشرفته) را پاس کنید و به دنیای جدید کسب درآمد سلام کنید. حالا که خود را به روز کردید پلتفرم مناسب سفارش آنلاین رستوران یا کافه تان را راه اندازی کنید. یادتان می آید که کمی پیش تر گفتیم دوره های عکاسی پیشرفته فراموش نشود؟ الان اینجاست که این به کارتان می آید. عکس های با کیفیت از منوی غذایی و نوشیدنی هایتان هر مخاطبی در آن شهر را به سمت خود می کشاند.

تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

تسلیم قهوه بد نشو! حتی در محل کار

روز اول مدرسه خود را به یاد دارید؟ صحنه جدایی از والدین قطعا برای بسیاری از ما دراماتیک بوده است. روز اول کاریتان چطور؟ چقدر طول کشید تا با همکاران جدید آشنا شوید و گذراندن ساعت ها کار در کنار قهوه عزیز! اینکه چطور یادگرفتیم در مدرسه بدون حضور پدر و مادر خود کنار بیاییم، آیا باید به این هم عادت کنیم که بدون یک قهوه باکیفیت در دفتر کار بیدار بمانیم؟ هرگز!

ما در تلاشیم که همواره تسلیم قهوه بد نشویم. ممکن است بگویید: من برای بیدار ماندن در این شغل کسل کننده به قهوه نیاز دارم، بنابراین باید خیلی سریع آن را بنوشم. من زندگی کاری خود را وقف کشف روشهای جدید و نوآورانه برای نوشیدن قهوه با کیفیت در محیط دفتر کرده ام. قبل از اینکه شرح سفر خود در زمینه نوشیدن قهوه با کیفیت در محل کار را ارائه دهم، بگذارید ابتدا شما را از نوشیدن آبغوره (اصطلاح طعنه آمیز به قهوه بی کیفیت) دفتر منصرف کنم.

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

به نظر شما آرت روی لاته مهم است؟

یک مفهوم را هرگز نباید فراموش کرد: یک قهوه بی کیفیت را نمی توان با آرت(Art) شگفت انگیز  حفظ کرد، اما یک آرت ضعیف را می توان با یک قهوه شگفت انگیز نجات داد! نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا آرت روی لاته هنوز یک ضرورت است؟ آیا آرت چیزی به ارزش قهوه اضافه می کند یا برعکس باعث کاهش ارزش کیفی قهوه می شود؟

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که این هنر هنوز هم از مهارت های مهم یک باریستا (درکنار تسلط بر نکات اساسی حرفه خود) محسوب می شود. ما تعدادی از دلایلی که برای مهم دانستن این هنر ذکر می شوند را در ادامه مورد بحث قرار داده ایم. لاته یک نوشیدنی عمدتا بر پایه اسپرسو و شیرگرم است که مواد تشکیل دهنده آن شامل یک سوم اسپرسو، دو سوم شیر گرم و مقداری فوم است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

شنیدن این خبر برای همه خوش آیند است بخصوص در فصلی مانند زمستان که یک فنجان قهوه می تواند خستگی را از تن بیرون کند (چه برسد به بیماری!). در این شرایط سخت که بهترین پناهگاه در خانه ماندن است چه چیزی بهتر از این؟ اگر نگاهی دقیق به قهوه و رایحه معطرش بیندازیم شاید بتوان از آن به عنوان ابزاری برای تشخیص یکی از فاکتورهای بیماری کرونا یعنی از دست دادن حس بویایی استفاده کرد!

در جدیدترین مطالعات انجام شده توسط مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا، عدم حس بویایی و چشایی یکی از رایج ترین علائم کووید-19 مشخص گردیده است. این در حالی است که اکثر تحقیقات انجام گرفته نشان داده اند که نزدیک به 50 الی 80% کسانی که تست کرونای آن ها مثبت شده حس بویایی و چشایی خود را هم از دست داده اند. نکته ای که در همان ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که مصرف نوشیدنی یا غذاهای گرم برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری بارها توسط سازمان جهانی بهداشت و اخیرا توسط سازمان یونیسف با صراحت رد شده است و در این باره جمله معروف (چیزی که می تواند از شما محافظت کند رعایت فاصله اجتماعی است نه مصرف نوشیدنی های گرم) را اذعان کرده اند.

درست است که مصرف نوشیدنی های گرم باعث تسکین علائم بیماری می شود، اما جنبه پیشگیری ندارند! باید بدانید که ویروسی که وارد بدن شده است دیگر در برابر دمای شدید مصون است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

دمای بدن انسان در حدود 37 درجه سانتیگراد است که برای تکثیر و شیوع ویروس مناسب است. پس از تلاش بیهوده برای مصرف بیش از حد مایعات داغ و غذاهای گرم خودداری کنید چرا که بعید است که بتوان دمای مجاری تنفسی خود را با سرکشیدن نوشیدنی های داغ، آن چنان افزایش دهید که باعث نابودی ویروس های ساکن در سلول ها شود.

اما از سوی دیگر نوشیدنی همچون قهوه می تواند در زمینه تشخیص فقدان حس بویایی کمک شایانی بکند. طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند در نهایت پس از طی کردن دوره درمان حس بویایی خود را به دست خواهند آورد. نکته ای که اخیرا به آن رسیده اند این است که این بیماری فقط لایه ای از سلول های بینی را تحت تاثیر قرار می دهد که بعد از حدود 14 روز بهبود پیدا می کند اگر چه این بهبودی نسبی است و در افراد مختلف متفاوت است.

جدیدا پزشکان توصیه می کنند که افراد بدون علامت ویروس که به قهوه دسترسی دارند می توانند قهوه را بو کنند چرا که این کار یک روش ساده برای تشخیص از دست دادن حس بویایی است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

برای اینکار می توانید مقداری قهوه تازه را در منزل آسیاب کنید و تست حس بویایی را انجام دهید و بو کنید. به گفته جیمز شووب، پروفسور دانشگاه تافنس اگر پس از انجام این تست متوجه شدید که در تشخیص رایحه قهوه یا دیگر رایحه ها مشکل داشتید، بهتر است که یک سری آزمایشات را انجام دهید تا مطمئن شوید که سالم هستید چرا که قهوه همواره به علت رایحه خوش و تقویت نورون ها مورد توجه متخصصان بوده است و امروزه به عنوان ابزاری برای تشخیص خانگی این بیماری مورد توجه قرار گرفته است.

دلیل تاکید پژوهشگران به این مساله این نکته است که هنگام جویدن غذا، مولکول ها از لبه حفره بینی بالا می روند تا به گیرنده هایی در بالای بینی برسند، در همین راستا اگر حس کردید که برای مثال قهوه هیچ طعمی را ندارد در واقع حس بویایی خود را از دست داده اید. این آزمایش در مقیاس دقیق تر و البته بزرگتری انجام شد و در نتیجه محققان در مجله پزشکی BMJ انگلیس پزشکان را به استفاده از قهوه به عنوان ابزار تشخیصی بیماری کووید-19 تشویق می کنند. محقق برزیلی (سوفیا مرملشتاین) در تجربیات روزانه خود چنین بازگو می کند که بعد از از دست دادن حس بویایی اش به مدت دو روز، متوجه شد که به ویروس کرونا مبتلا شده است.

تصور می کنید به کرونا مبتلا شده اید؟ قهوه بو کنید

نکاتی که در این زمینه نیاز است بدانید این است که بو کردن قهوه یک روش علمی تشخیصی کاملا بدون نقص نیست. پس آن را با یک آزمایش کامل کلینیکی اشتباه نگیرید. هرچند از دست دادن حس بویایی می تواند یکی از بهترین پیش بینی کننده تشخیصی مبتلا شدن به بیماری کرونا باشد. یکی دیگر از نکاتی که اخیرا محققان به آن پی برده اند این مساله است که عدم از دست دادن حس بویایی به معنی مصون بودن از بیماری کووید-19 نیست. پس اگر امروز صبح در حالی که مشغول خوردن قهوه صبحگاهی خودتان هستید و عطر خوش قهوه تمام فضای خانه را پر کرده بود می توانید به این نتیجه برسید که امکان بیمار بودن شما کم است و از سوی دیگر ممکن است همچنان شما به SARS-COV-2 آلوده هستید اما حس بویایی خود را از دست نداده اید.

ترجمه و برگردان از وب سایت dailycoffeenews.com

دستگاه قهوه ساز خانگی محبوب شما کدام است؟

امروزه انواع مختلفی از دستگاه های قهوه ساز خانگی در بازار موجود است. از دستگاه های گران قیمت اسپرسوسازها گرفته تا انواع دستگاه های دم آوری. بحث های زیادی در مورد اینکه کدام یک بهتر است وجود دارد. برای کسانی که تجربه استفاده از آنها را ندارند، دشوار است که تصمیم بگیرند کدام دستگاه مناسب شما است.

دستگاه قهوه ساز خانگی محبوب شما کدام است؟