به هر کسی تستر نگویید.

در تاریخ یکم آبان ماه 1398، استوری نظر سنجی در صفحۀ اینستاگرام ایران لته آرت منتشر شد و افراد مختلف نظر خودشان را در مورد تستر های قلابی اینستاگرام بیان کردند. هدف از طرح چنین نظر سنجی هایی کمک به هدایت صنعت غذا و نوشیدنی در مسیر درست است.

یکی از مشکلات بزرگ امروز صنعت غذا و نوشیدنی ایران، دسته ای تستر های قلابی در اینستاگرام هستند که آثار مخرب زیادی بر روی صنایع غذایی ایران و همچنین تغذیۀ عموم مردم می گذارند. در شمارۀ قبل این مطلب اشاره کردیم که چقدر سبک زندگی که این افراد تبلیغ آنرا می کنند، ضرر دارد. (مطلب شمارۀ قبل را اینجا بخوانید.) در این مطلب جدای از سبک زندگی اشتباه و تغذیۀ ناسالم، به تعریف حرفۀ تستری می پردازیم.

قوانین دومین دوره چلنح ایران لاته آرت

 

جایزه  نفر اول 60 میلیون ریال

جایزه نفر دوم 30 میلیون ریال

جایزه نفر سوم 20 میلیون ریال

 

امسال دومین چلنج جامعۀ لاته آرت ایران در روز های دوم، سوم و چهارم آذرماه برگزار خواهد شد. مانند سال پیش، تین چلنج با سایر مسابقات متفاوت خواهد بود تا به صورت رقابت دوستانه، باریستا ها و لاته آرتیستان دور هم جمع شویم و توانایی های خودمان را در شرایطی متفاوت بسنجیم.

تفاوت چلنج ایران لته آرت چیست؟

چلنج ایران لته آرت، یک چالش پر از هیجان برای لاته آرتیستان است، چرا که رقابت به صورت دو به دو انجام می شود، یعنی اینکه دو نفر همزمان پشت یک دستگاه اسپرسو می ایستند و هرکدام یک دستگاه دو گروپ laspaziale s2  در اختیار دارند.. هر دستگاه یک آسیاب قهوه دارد و این تمام آن محیطی است که لاته آرتیستان برای رقابت در اختیار دارند. 

 

تصاویر اولین چلنج ایران لته آرت

 

در مرحله ی مقدماتی هر کدام از شرکت کننده ها باید یک لاته آرت ارائه دهند، اما اینکه پترن (طرح) آن ها چه باشد، مهم است. پترن آنها توسط گردانه ی شانس انتخاب می شود. در گردونه ی شانس هشت  تا پترن مختلف وجود دارد و هفت تای آن پترن هایی است که معلوم اند و هشتمین پترن آن پترن انتخابی یا free patern است.

نکته های کاربردی در کنترل کیفی رست قهوه

ممکن است دانه‌ی سبز قهوه‌ی با کیفیتی را تهیه و به خوبی آن‌را انبار کرده باشید. اما چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید رستری شما همیشه قهوه‌ی با کیفیتی رست و تولید می‌کند؟ موارد زیادی وجود دارند که بر کیفیت نهایی برشته کاری و یا همان رست تأثیرگذار هستند. در این مطلب با نکته‌هایی کاربردی آشنا خواهیم شد که در هر مرحله از پروسه‌ی رست قهوه به ایجاد استانداردهایی مناسب کمک خواهند کرد. 

 

برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

برای آموزش باریستاها به چه مدت زمانی نیازمندیم؟

مواردی که می‌بایست در لیست موارد آموزشی به باریستاهای خود لحاظ کنید کم نیستند: عصاره گیری برای اسپرسو، بخاردهی صحیح شیر، لاته آرت متقارن، آماده سازی قهوه‌های دمی، شستشو و تمیز کردن تجهیزات و محل کار، نحوه‌ی برخورد با مشتری به بهترین شکل، ارائه‌ی بهترین پیشنهاد غذا و نوشیدنی به مشتریان، به خاطر سپردن موارد آلرژی زا، ...

قطعاً یک باریستای کارآزموده به جریان کاری بهتر در کافه‌ی شما کمک فراوانی می‌کند و باعث می‌شود لبخند بر لب مشتریان نقش ببندد. اما تا زمانی که آموزش به آن‌ها تمام نشده، مشکلات عدیده ای به وجود خواهد آمد. به طور مثال باریستا سرویس‌های کمتری آماده می‌کند، زمان شما برای نظارت بر کار او بسیار گرفته می‌شود و حتی ممکن است مشتریان با نوشیدنی‌های بی کیفیتی مواجه شوند. یک باریستا در مرحله‌ی کارآموزی در حقیقت سرمایه‌ی بزرگی به حساب می‌آید، از همین رو برنامه ریزی دقیق به منظور جبران کاهش کارآمدی وی در زمان آموزش بسیار مهم تلقی می‌گردد.

در این قسمت پرسشی مطرح می‌شود: واقعاً چقدر زمان لازم است تا یک فرد تازه وارد به باریستایی کاملاً آموزش دیده تبدیل گردد؟ هدف‌های منطقی و دست یافتنی بعد از این مدت چگونه تعریف می‌شوند؟ برای یافتن پاسخ نویسنده‌ی این مطلب به سراغ انریکه فلورِس (Enrique Flores)‌ که در آکادمی آموزش و رست قهوه‌ی اسپانیایی Supracafe هد باریستا می‌باشد و در ضمن یکی از مدرسین انجمن قهوه‌ی تخصصی (AST) است صحبت کرده و از او پاسخ‌هایی را دریافت نموده ایم.

 

آموزش درون گروهی در دفتر Supracafe در مادرید، اسپانیا. Credit: Supracafe

 

گفت و گو با بانوی قهرمان مسابقات اروپرس

این مطلب، حاصل گفت و گوی کوتاهیست که با خانم سحر روحانی، بانوی قهرمان مسابقات ملی اروپرس امسال، یعنی سال 1398 داشتیم. خانم سحر روحانی را می توان اولین بانوی قهرمان صنعت قهوۀ ایران دانست و امیدوارم که پس از ایشان، شاهد درخشش هر چه بیشتر بانوان ایرانی در صنعت قهوۀ داخلی و جهانی باشیم.

 

به نظر شما یک کافه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد

با وجود صد ها و گاه هزاران کافی شاپ در شهر های مختلف اما باز هم اکثر این کافه ها آنچنان که باید موفق عمل نمی کنند به نظر شما یک کافه خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد

 نظراتتون برای ما بنویسید.

مسابقۀ قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران، با هدف ترویجِ فرهنگ دانش پژوهی و ارتقای دانش عمومی در این صنعت برگزار می شود.

بسمه تعالی

قوانین اولین دورۀ مسابقات قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران مسابقۀ قلم و دانش در صنعت قهوه و کافه داری ایران، با هدف ترویجِ فرهنگ دانش پژوهی و ارتقای دانش عمومی در این صنعت برگزار می شود. قوانین: شرکت کنندگان باید یک مقالۀ معتبـر، بر اساس استاندارد های زیر بنویسند. حداقل تعداد صفحات، 7 و حداکثـر 35 صفحه مجاز می باشند. از زبان محاوره و عامیانه، کلمات و جمله بندی های پیچیده و زیاده گویی بپرهیزید.

چهارمین دوره مسابقات ملی اروپرس: ۱۲ و ۱۳ تیر ۹۸

12و13 تیر ماه مسابقات ایروس ایران در مرکز خرید بام لند تهران برگزار خواهد شد.

طرز تهیۀ چند شیرینی که لذت نوشیدن قهوه را بیشتر می کنند.

 

طرز تهیۀ چند شیرینی که لذت نوشیدن قهوه را بیشتر می کنند.

در همۀ کافه ها، همراه سفارش قهوه (اسپرسو یا دمی)، کاپوچینو و لاته، شیرینی یا شکلاتی سرو می شود. هر چه شیرینی تازه تر باشد، لذت خوردن آن و نوشیدن قهوه همراه خود را بیشتر می کند.
اگر قصد دارید که در منزل، محل کار و یا کافه یتان برای خود، خانواده یتان و مشتریانتان شیرینی تازه ای همراه با قهوه سرو کنید، با ما همراه باشید.
 

کوکی گردویی


 گردو به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، مواد معدنی(آهن، منیزیم، فسفر و سلنیوم و …)، فیبر، آنتی اکسیدان و همچنین حجم بالای کالری از جمله خشکبارهای مقوی می باشد. بنابراین مصرف آن نقش موثری در سلامتی انسان دارد.

گفت و گو در مورد تعریف شغلی

 


در تاریخ 4 اسفند 1397 (23 فوریۀ 2019) پستی در صفحۀ اینستاگرام ایران لاته آرت منتشر شد مبنی بر اینکه دوستان و همراهان ایران لاته آرت و افراد مختلف، تعریف خود را از حرفۀ باریستایی ارائه دهند. یکی از خوبی های این چنین پست هایی، دریافت و مستند شدن نظرات گوناگون است. نظرات مختلف، در بخش کامنتهای این پست نوشته شده اند و هر کسی در حساب اینستاگرام ایران لاته آرت می تواند آنها را بخواند. نظرات افراد مختلف با دیدگاه ها و تجربه های متفاوت پیرامون حرفۀ باریستایی. اما ایراد آن است که نظرات مختلف که گاه به طنز آمیخته شده اند و گاه حتی اشتباه بیان می شوند، افراد بسیاری را به شک می اندازد که آیا آنچه از حرفۀ باریستایی می دانند درست است یا غلط؟ پس از خواندن تمامی نظرات، بر آن برآمدیم که مطلبی در این مورد بنویسیم. با ما همراه باشید.


در بیشتر مواقع، دانسته هایمان در مورد موضوعی، تماماً غلط نیستند، بلکه بخش کوچک یا اعظمی از دانشمان به اشتباهات آمیخته شده اند. برای مثال افراد بسیاری در مورد قهوۀ تخصصی، عصاره گیری و عطر و طعم های آن می دانند، اما هنگامی که در جلسات و هم نشینی های مختلف که گاه پیرامون قهوه در کافه ها تشکیل می شوند، حضور می یابند، بحث های متعددی پیش می کشند که در بعضی موارد عکس یا ضد و نقیض یکدیگرند.

مدیریت سفارش مشتری در کافی شاپ چگونه است

مدیریت سفارش مشتری در کافی شاپ چگونه است 

ایران لته آرت 

ما در این مقاله قصد داریم به زبانی کاملا ساده شما را با آماده سازی سفارشات مشتری آشنا کنیم.

 

در مرحله اول و قبل از آماده سازی سفارشات حتما از کامل بودن مواد اولیه مطمین باشید، بارها برایتان پیش آمده که در حین درست کردن سفارش مشتری با کمبود یک کالا مواجه شده اید و مشتری متوجه این موضوع شده است. پس لیست خرید را از قبل تهیه و روز کاری را بدون کسری آغاز کنید.

 

 

 

 

در مرحله بعد از تمیز بودن ظروف مطمین باشید ،برای تمیز کردن لکه ی آب روی لیوان ها یا قاشق و چنگال با بخار ماشین اسپرسو و دستمال پولیش این کار را سریع تر انجام دهید.